Vis daugiau ir daugiau laukinių gyvūnų  praranda natūralias buveines. Kas atsakingas už tai? Žmogus. Jis savo neatsakinga veikla eikvoja gamtos išteklius, įskaitant ir pačius laikinius gyvūnus, ir taip griauna natūralius ekologinius procesus. O būtent jie yra gyvybiškai svarbūs laukinės gamtos gyventojams išlikti. 

 

Laukiniai gyvūnai nelaisvėje

Siekdamas pasipelnymo žmogus laukinius gyvūnus išnaudoja įvairiausiais būdais. Tai ne tik neigiamai veikia  gyvūnų populiacijas apskritai, bet ir priverčia kiekvieną individualų gyvūną, gyvenantį nelaisvėje,  patirti didžiules kančias.  Laukiniai gyvūnai yra gaudomi, medžiojami gamtoje, kiti yra veisiami ir auginami nelaisvėje. Gyvūnais gali būti prekiaujama gyvais arba negyvais (visu gyvūnu, jo dalimis arba iš jo perdirbtais produktais).

Laukiniai gyvūnai yra medžiojami dėl jų odos, kūno dalių, dėl naudojimo maistui, tradicinei medicinai, dėl mados ir prabangos prekių. Gyvi gyvūnai yra gaudomi dėl žmonių įgeidžių laikyti egzotinį gyvūną kaip augintinį arba žiūrėti į jį dalyvaujantį pramoginiuose renginiuose. Tokios gyvūnijos išnaudojimo formos nulėmė tigrų, raganosių išnykimą ir toliau kelia didžiulę grėsmę kitoms laikinių gyvūnų rūšims.

Zoologijos soduose, cirkuose, delfinariumuose, privačiose kolekcijose kaip eksopnatai įkalinti laukiniai gyvūnai verčiami atsisakyti savo prigimties ir natūralių gyvenimo sąlygų. Vietoj savo namų - gamtos, jie verčiami dalyvauti žmonių pramogai skirtuose pasirodymuose ir atlikti lankytojus pritraukiančius triukus. Užduot tapę sužeistų ir į laisvę nebegalinčių sugrįžti Lietuvos laukinių gyvūnų reabilitacijos centrais ar laukinių gyvūnų prieglaudomis, zoologijos sodai ir privačios kolekcijos dažniausiai pildomos egzotiniais, retų rūšių gyvūnais. Pastariesiems Lietuva nėra natūrali gyvenamoji aplinka, tačiau būtent tokie gyvi „eksponatai“ pritraukia daugiausiai lankytojų ir garantuoja pelną.

Ką galite padaryti Jūs?

Užuot patys ar su savo vaikais lankęsi zoologijos soduose, cirke ar kitose vietose, kur išnaudojami laukiniai gyvūnai, pasidomėkite dokumentiniais filmais apie įvairių rūšių gyvūnų gyvenimą natūralioje gamtoje, kartu su mažaisiais skaitykite apie tai knygas, keliaudami aplankykite į laukinių gyvūnų reabilitacijos centrus ir rezervatus. Taip prisidėsite prie visuomenės sąmoningumo skatinimo, padėsite ir kitiems suprasti, kad laukiniai gyvūnai neturėtų būti laikomi nelaisvėje tik dėl žmonių pramogos.  

Laukinių gyvūnų nelaisvėje apsaugos siekiame per šias numatytas mūsų veiklas:

 

Zoologijos sodai
Cirkai ir panašūs pramoginiai šou
Egzotiniai gyvūnai laikomi kaip augintiniai